Jak zaplanować spędzanie czasu z małym dzieckiem

Urodzenie się małego dziecka zawsze powoduje znaczące zmiany w codzienności jego rodziców. Dowolne dotąd spędzanie czasu mocno się zmienia. Wyjścia do klubów, spotkania ze znajomymi czy nocne imprezy szybko stają pod znakiem zapytania. Minie chwila zanim za tym zatęsknisz. Znacznie wcześniej zaczniesz planować, jak może wyglądać twój dzień, aby nie paść ze zmęczenia.

Powszechnie znana mądrość mówi: śpij, kiedy niemowlę śpi. Wiele kobiet z przekąsem dodaje do niej: gotuj gdy dziecko gotuje i sprzątaj, gdy ono sprząta. Nie warto jednak bagatelizować tego powiedzenia. W pierwszych dniach po porodzie to właśnie maluch powinien być najistotniejszy. Spróbuj poświęcić mu maksimum swojego czasu. Nie przejmuj się wczorajszymi talerzami w zlewie czy nieumytą podłogą w przedpokoju. Wszelkie domowe obowiązki mogą zaczekać. Maleństwo jest teraz najważniejsze.
Oswój się z myślą, że noworodek będzie pragnął spędzać jak najwięcej czasu z mamą. Musisz być blisko. Nie zdziw się, gdy niemowlak będzie cały czas domagał się picia. W pierwszych dniach życia maleństwo nie ma jeszcze regularnych przerw między codziennymi posiłkami. Może więc okazać się, że raz odstęp będzie trwał kilka godzin, a później maleństwo będzie chciało o jedzenie co kilka minut.

new year messages

Podstawową zasadą, która powinna kierować życiem świeżo upieczonej matki jest brak planu dnia. Przy nieustalonym cyklu snu i karmień małego dziecka każdy plan może być niepotrzebny. Jeśli weźmiesz na siebie za dużo obowiązków, łatwo możesz sfrustrować się, gdy nie uda ci się ich zrealizować. Jeśli czujesz się na siłach, możesz zająć się spełnianiem domowych obowiązków w trakcie snu dziecka. Wtedy poczujesz satysfakcję z wykonanego zadania, zamiast niepotrzebnie się denerwować.

Nie martw się, kiedy na początku opiekowanie się o maleństwo będzie cię przerastać. Wiedza przychodzi z czasem.